Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne w bloku na balkonie? Kto ma racje?

Czy kiedyś widziałeś w swoim mieście lub jadąc przez Polskę dom lub blok gdzie założone były panele fotowoltaiczne na balkonie? Być może popukałeś się po głowie w imieniu instalatora lub popatrzyłeś z politowaniem na takie coś. Wiadomo, że panele montuje się na dachu domu lub w ogrodzie na małej farmie. Myślę, że gdyby posadzić przy stole dwóch Polaków i mieli by się dogadać kto ma rację doszło by do sporu podobnego do tego „czy majonez lepszy Winiary czy kielecki?”

Czy opłaca się montować panele solarne na balkonie?

Jak wspomniałem wcześniej jest to udowadnianie wyższości świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą – jednak postaram się wam to wyjaśnić. Jak widać na obrazku wprowadzającym do tego artykułu jest to balkon typowo przygotowany pod panele słoneczne z odpowiednim kątem nachylenia.

Przyglądając się wynikom i badaniom w tej kwestii okazuje się, że solary montowane na balkonie nie mają aż tak przepastnie niskiej wydajności jaką sobie wyobrażamy.

Wydajność paneli PV względem kąta padania słońca

Jak widać najsłabsze wyniki panele osiągają przy ustawieniu pionowo w kierunku na wschód lub zachód. Szacuje się, że wydajność spada do 65%. Znacznie lepiej jest kiedy ustawimy je poziomo w tych kierunkach wówczas pracują w wydajności 80%-90%

Pionowe ustawienie paneli tylko na południe?

Przyglądając się Naszemu obrazkowi widać tzw. oczywista oczywistość czyli panel pod kątem 15* skierowany na południe ma niemal 100% wydajność. Jednak można to korygować jeśli mamy balkon w nieco innym kierunku. Oczywiście w granicach możliwości. Maksymalna wydajność przy pionowej ścianie zorientowanej w kierunku na południe to 71%.

Kiedy opłaca się zainstalować panele na balkonie

Zakładając naszą fotowoltaikę w bloku jesteśmy zmuszeni użyć mało paneli ale dużej wydajności. Przykładowo powinniśmy zastosować od 1 do 2 standardowych modułów słonecznych (w formacie ok. 1 x 1,70 metra), które zwykle mają moc znamionową od około 400 watów każdy. Do tego stosujemy inwerter. Czy można założyć więcej paneli? Tak, to jest zależne od długości balustrady balkonu. W moim mieszkaniu (50m2) mam dzienne średnie zapotrzebowanie na prąd do 6kWh. Być może sporo ale uwzględniam w tym 2x telewizor , komputer i lodówka a ponieważ mam problem ze wzrokiem to wszystkie żarówki stosuje od 15-21W led. W takim przypadku potrzebowałbym instalację 3-4kWp jednak taka ilość paneli by nie zmieściła się u mnie na balustradzie wiec mógłbym jedynie produkować prąd dla elektrowni i ją rozliczać.

3 powody dlaczego nie warto instalować fotowoltaiki na balustradzie

  • Kiedy masz dach odpowiednio pochylony i jest na nim miejsce oraz łatwy dostęp. No i jeśli planujesz jego remont.
  • Kiedy montaż paneli spowoduje brak wentylacji pod nim (wydajność spada powyżej 25 stopni Celsiusa przymocowanie ich do ściany z automatu likwiduje przepływ powietrza pod nimi)
  • Brak możliwości technicznych i prawnych do tego. Okazuj się, że w Polsce takie pomysły są nieuregulowane prawnie wiec trzeba uzyskać pozwolenie od spółdzielni. Balkony rządzą się swoim prawem. Balkony to takie państwo w państwie 🙂
Panele solarne na balkonie

Mimo naszych śmieszków pod nosem – zwłaszcza tych co mają dachu rozłożyste jak skrzydła Boeinga – instalacja taka jest jak najbardziej bezpieczna. Zobacz nasze produkty https://www.klugar.eu/pl/10-elementy-montazowe jeśli potrzebujesz dla siebie lub na dalszą odsprzedaż. Posiadamy zestawy dedykowanych uchwytów do paneli solarnych – jeśli czegoś brakuje napisz do nas a pomożemy i wyprodukujemy je dla ciebie.

Polska na dziś dzień raczkuje jeśli chodzi o odwagę pionowych paneli – może to troche jest spowodowane naszą mentalnością, ale widać juz odwilż w województwach dolnośląskim, mazowieckim, lubelskim, wielkopolskim i co ciekawe pomorskim. A tu ciekawostka:

W Niemczech działa już ponad 190 000 takich systemów (stan na koniec 2021 r.). Do tej pory nie był znany ani jeden przypadek uszkodzenia mienia lub osób poszkodowanych.
https://www.verbraucherzentrale.de/

Jak widać czas uśmieszki schować do szuflady i zacząć myśleć realnie – tym bardziej, że w Niemczach chcąc założyć taką instalacje otrzymasz 500E zwrotu a koszt instalacji waha się miedzy 1000€ a 1200€

Jeden komentarz do “Panele fotowoltaiczne w bloku na balkonie? Kto ma racje?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *