Klugar – Prawda do fotowoltaice i OZE

Branża fotowoltaiki a kryzys aluminium

9 listopada 2022, Zhongwang Holdings największy producent aluminium na świecie złożył wniosek o upadłość. Brzmi strasznie? no w oczach zwykłego człowieka raczej nie. Wiele wielkich firm składało wnioski o bankructwo i były wykupowane przez inne podmioty. Tym razem wniosek takiego giganta został przyjęty. Więc co teraz to oznacza? Teraz oznacza to nic innego jak likwidację firmy.

Problemy giganta rozpoczęły się już w 2019 roku kiedy to prokuratorzy amerykańscy zaczęli przyglądać się kilku firmą z Kalifornii, które unikały płacenia cła za import aluminium. Nie będę was zanudzał całą sprawą, powiem wam tylko, że kwota o jakiej mówimy sięga 2 mld dolarów. Firma Zhongwang Holdings popełniła szereg błędów inwestując w nierentowne firmy na całym świecie – np. jachty luksusowe itp. Patrząc, że na całym świecie miała 252 niezależne działających spółek a ich kapitalizacja sięgała 3,82 mld dolarów dziwnym faktem jest to, iż nie wszystkie oddziały zostaną przejęte – większość ma być likwidowanych a sama firma ma się ograniczyć do utrzymania pozycji potentata na wschodzie.

Czy to koniec kłopotów branży aluminium?

Aby uzmysłowić sobie o czym mówimy patrząc na decyzje o zamykaniu hut aluminium polecam wam krótki film o tym „jak działa” huta aluminium

Prawda, że robi to wrażenie? Od czasu wybuchu wojny na Ukrainie produkcja spadło już o 13,9% a aktualnie przez zrost cen gazu i energii wysunięto propozycję o zamknięciu dwóch dużych hut . Fabryka cynku Nyrstar w Holandii zakończy produkcję w tym roku oraz huta aluminium Norsk Hydro na Słowacji. Politycy mówią o czasowym wyłączeniu huty na czas kryzysu. Litości…. nie zdają sobie sprawy ile kosztuje wygaszenie huty i ponownym rozruch. To są milionowe kwoty. Jak to ktoś określił – huta to ciągły pożar, który trzeba kontrolować. Czy zauważasz tak jak ja dziwne powiązanie? USA węszy w Chińskiej firmie po czym w dobie kryzysu wywleka ich problemy doprowadza do upadłości. Europa wygasza huty a chiński potentat zawija się tylko na obszar Chin. Co to oznacza dla Europy?

Europa po wygaszeniu hut aluminium

Sytuacja maluje się tak. Europa wygasza huty, Chiński największy gracz wycofuje się tylko na Azję. Europa musi nagle importować aluminium od kogo? Od Chin? A może USA się z Chinami dogada i będziemy z ameryki brać surowiec? z ropą tak jest 🙂 oczywiście to tylko demagogia… spokojnie….

Na całym świecie zaczynają się topić zapasy aluminium, cynku, ołowiu, cyny i niklu. Problem ten odbije się nie tylko na branży aluminium czy produkcji konstrukcji do fotowoltaiki – odbije się też na branży budowalnej oraz motoryzacyjnej.

Co zrobić jeśli pracujesz w branży fotowoltaiki?

Teraz na rynku światowym rozpoczął się rozwój i duży nacisk aby przejść na odnawialne źródła energii. Kraje europejskie otrzymały potężne dotacje na rozbudowę OZE dla osób indywidualnych i nie są to drobne pieniądze ale konkretne sumy. Oczywiście nie mówię tu o sumie jakie kraj otrzymuje ale jakie wpadną w kieszeń podatnika. Sytuacja ta spowoduje szybki odpływ elementów montażowych z rynku polskiego ale i z innych.

JAKIE PODJĄĆ KROKI?!

Jakie plany na zimę w branży OZE – fotowoltaiki?

Zabieramy się za przygotowanie magazynów na sezon solarny. W nowym roku wchodzą ograniczania zużycia prądu na maks. 2300kWh na rok. Jeśli masz firmę czas na zgłoszenie swojej firmy już mija. Co zrobią klienci indywidualni na tle przedstawienia pt. 2300kWh? Pójdą po rozum do głowy i założą na dachach solary. Pamiętajmy, że 2300kWh to jest ilość jaką potrzebuje mieszkanie 60m2 a nie dom (to taki mały żart ze strony tych co wymyślili ten bubel). Na razie ludzie patrzą na koniec swojego nosa walcząc ze stopami procentowymi i kredytami (w końcu ostatnie lata nas rozbestwiły jeśli chodzi o zdolności kredytowe) ale w nowym roku na wiosnę będzie BUM SOLARNY!!!!!!!!!!

My zwiększamy produkcję – wy zwiększajcie zakupy póki czas i cena – Zapraszamy

Exit mobile version