Site icon Klugar – Prawda do fotowoltaice i OZE

Fotowoltaika na dach czy na ziemi?

Spotykając wielu ludzi, którzy myślą o fotowoltaice często spotykam się ze stwierdzeniem „mam źle postawiony dom bo nie jest dachem w stronę słońca”

Czy dach musi być w stronę słońca przy fotowoltaice?

Nie będziemy sobie czarować, że to nie jest ważne – bo jest bardzo ważne. Polska jako kraj nie ma najszczęśliwszego położenia geograficznego jeśli chodzi o wydajność paneli. Z tego powodu ważne jest jak najlepsze ustawienie paneli. Idealnym układem jest to kiedy mamy dach ustawiony w kierunku południa wtedy słońce ma najlepsze miejsce do oświetlania i moze operować cały dzień.

Climatoonist.com

Co zrobić jak dach jest źle ustawiony?

Według mojej opinii – może ktoś pokusi się o inne pomysły – warto w przypadku skośnego dachu ustawionego inaczej niż na południe dać panele na dwie strony budynku lub mając płaski dach dać konstrukcje balastowe typu wschód zachód. ZOBACZ NASZĄ OFERTĘ NA SYSTEM WSCHÓD ZACHÓD

Jak wiadomo panele fotowoltaiczne nie osiągają maksymalnej mocy w pełnym słońcu. Jeśli jesteś posiadaczem obiektu o położeniu wschód zachód nie jesteś na gorszej pozycji.

Układ paneli fotowoltaicznych typ wschód zachód

Jak widzisz na obrazku powyżej układ taki zmusza na pewno do powiększenia kosztów montażu takiej konstrukcji – są jednak wyliczenia, że taki układ powoduje dłuższą prace paneli w ciągu dnia i lepszy zysk z produkcji prądu.

Wykres pracy paneli w układzie wschód-zachód oraz południowy
Wytłumaczenie efektywności układu wschód-zachód.

Dodatkowo ważne jest to, że w systemie wschód zachód maksymalizujemy zużycie prądu w czasie kiedy z niego korzystamy i w czasie kiedy panele solarne zaczynają już produkcję prądu. Często panele produkują prąd w czasie kiedy nas nie ma w domu. W tedy fajnie by mieć magazyn energii.

Jakie są plusy układu wschód zachód?

Jakie są minusy układu wschód zachód?

Mam źle ustawiony dach i dom pod fotowoltaikę co teraz?

Na takie pytania i wątpliwości też mamy rozwiązania. Jakie? Czasami warto przemyśleć czy możemy pozwolić sobie na konstrukcję naziemną. Oczywiście już do głowy przychodzi „stracę wolne miejsce w ogrodzie….” nie koniecznie! Znajoma miała starą stodołę do wyburzenia. Co zrobiła – oczywiście ją zburzyła (słaba była by historia gdyby nie wiązała się ze stodołą) a na jej miejscu postawiła konstrukcję pod panele. A wiesz co było najfajniejsze? Wszystko było tak przygotowane, że pod spodem znalazło się miejsce na dwa samochody do parkowania i rowery. Oczywiście było to rozwiązanie dedykowane. Jeśli myślisz o pójściu w konstrukcję naziemną to zachęcam cię bardzo ale nim wbijesz łopatę w ziemię aby wkopać kamień węgielny zobacz ten film

Budowa naziemnych konstrukcji solarnych.

Prawda, że pięknie to wygląda? te maszyny na Twoim ogródku, kopanie łopatą i ty w pełnym słońcu przy betoniarce i z taczką. No ewentualnie patrzący z kawą w ręku przez okno jak „majstry” to robią mówiąc „będzie pan zadowolony kierowniku szczerozłoty, za dwa tygodnie będzie gotowe” a zleciłeś to lutym widząc, że za dwa dni Wielkanoc.. Czujesz to?

Jaka konstrukcja solarna do ogrodu?

Nie bój się uśmieszków sąsiadów i zainwestuj w podporę korzeniową naszej produkcji. Ma atrakcyjną cenę i jest mega łatwa w montażu. Nie trzeba żadnych wylewek ani kopania czy wiercenia dziur w ziemi. Wystarczy wbić szpilki i już. Ja oczywiście bym jeszcze obstawił nogi czymś ciężkim ale ja lubię mieć ubezpieczenie ubezpieczenia.

Podpora korzeniowa.

Jak widzisz nie jesteś przegrany jeśli twój dom nie stoi odpowiednio ustawiony do słońca. Zawsze jest rozwiązanie. Wszystko czego potrzebujesz jest w naszym sklepie

Exit mobile version